| Model: | MT8-4FT-6KF |
| LED Power: | 18W |
| Input Voltage: | AC 85-265V |
| Colour Rendering Index: | Ra>80 |
| LED Chipset: | SMD3014 |
| LED Numbers: | 180 |
| LED Luminous Efficiency: | 12LM/LED |
| LED Initial Flux: | 2160LM |
| Protection Level: | IP50 |
| Operting Temperature: | -10~45℃ |
| Outer Casing: | PC + Aluminium |
| Cover: | Frosted |
| Unit Weight: | Per Unit: 0.55KG; Per Box (25 Units): 15.40KG |
| Unit Dimensions: | L: 119.6cm; Φ: 26mm |
| Box Dimensions: | Per Unit: L: 1.28m; Φ: 40mm; Per Box: 21x22x130cm |
| Working Life Span (hrs): | 50 000 |
| Warranty: | 3 Years |
| Recommended Replacement: | 36W T8 Fluorescent Tubes |