|
|
|
|
|
Product Item
|
Our product range is inspired by three watchwords: Quality, Innovation and Simplicity,
at an affordable price. Our range covers industrial, commercial and domestic applications.
|
|
MRCF-2.5
|
|
Meteor 3W 2.5inches Round Recessed LED Ceiling Fitting (Warm White or Daylight)
|
Product Specifications
| Model: | MRCF-2.5-2.8K/6K |
| LED Power: | 3W [2.5''] |
| Input Voltage: | AC 85-265V |
| Colour Rendering Index: | Ra>85 |
| LED Chipset: | American Bridgelux |
| LED Numbers: | 3 |
| LED Luminous Efficiency: | 120LM/LED |
| LED Initial Flux: | 360LM |
| Luminous Beam Angle: | 60° |
| Operting Temperature: | -10℃~45℃ |
| Outer Casing: | Aluminium |
| Unit Dimensions: | 100mm |
| Cut Hole Dimensions: | 70mm |
| Working Life Span (hrs): | 50 000 |
| Warranty: | 2 Years |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|